A férjem és én különböző szenvedélyeknek hódolunk. Az ő hobbija, hogy autók átalakítását végzi. Ehhez szüksége van alkatrészekre, amiket a házunk garázsában tárol. Rengeteg helyet foglal, de minden erejével azon van, hogy egy külön garázst tudjon építeni az autók átalakításához és ott tudja folytatni a szabadidős tevékenységét. Egyébként autószerelőként dolgozik, de annyira szereti a kocsikat, hogy még munka után is képes a szabadidejét még több autóval tölteni. Meg tudom érteni, mert tudom milyen az, amikor valaki a munkájának a szerelmese. Én magam numizmatikusként dolgozom, emellett gyűjtöm is a régiségeket. Mondhatni, hogy én is – úgy, mint a férjem – a munkámat a hobbimmá tettem. Vagy inkább a hobbimat a munkámmá – mivel már nagyon fiatal korom óta érdekelt a régészet és a történelem. Azt hiszem, ekkor kezdtem el gyűjteni a régi korokból származó tárgyakat is. Ahogy a férjem autóalkatrészei, úgy az én antik tárgyaim is elfoglalják a házunk egyik helyiségét. Talán mégsem olyan különbözőek a hobbijaink.
A gyűjteményemnek kialakítottunk egy kisebb tároló szobát, ahol biztonságban vannak ezek a több évtizedes tárgyak. Minden tárgyat, amit találok, vagy megveszek valakitől, először megvizsgálom. Ugyanis a numizmatika tudományának pontosan ez a lényege. Aki nem tudná, mi a numizmatika fogalma, annak elmondom: olyan segédtudomány, ami pénztörténettel foglalkozik. A numizmatika több évszázados történelemre tekint vissza. Kezdetben az uralkodók és nemesek elfoglaltsága volt. Olyan uralkodóké, mint például XIV. Lajos. A numizmatikusok fel tudják becsülni egy-egy pénzérme vagy bankjegy mai kereskedői árát azáltal, hogy megvizsgálják a pénz eredetiségét, korát, állapotát és anyagát. Mindezek a tényezők hozzájárulnak a pénz értékéhez. Azért fontos megállapítani egy régi pénz értékét, hogy régiségkereskedéskor a megfelelő áron tudjuk értékesíteni, megvenni az adott darabokat. Elkerülhetjük, hogy csalás áldozataivá váljunk és nem fogjuk kevesebb pénzért eladni a birtokunkban levő érméket, mint amennyit valójában érnek, ezzel megkárosítva saját magunkat.
Az érmék és bankjegyek értékének felbecsülése egy izgalmas folyamat, ezért szeretem én is annyira ezt a mesterséget. A pénzeken feltüntetett minták, szimbólumok és uralkodók képe az, ami alapján meg lehet határozni az érme vagy bankjegy korát. Majd megállapítható az állapota is, amit egy nyolc kategóriás skálán lehet besorolni. Annál többet ér, minél jobb az állapota és minél régebbi. Néha előfordul, hogy a világ egy távolabbi tájáról kerül elő egy-egy pénzérme, ami tovább növeli az eladási árát. Minél ritkább, annál jobb. Ezután ellenőrizni kell, hogy milyen anyagból készült az érme. Gyakran használtak nemesfémeket a veretekhez, ami szintén növeli az értékét. Azonban néha találkozni utánveretekkel, utánnyomtatásokkal és hamisítványokkal is. Ezek nem mindig csalás céljával készültek és vannak olyanok, akik szívesen gyűjtik a hamis pénzeket is. Értékesítéskor viszont ezzel tisztában kell lennünk!
A numizmatika fogalma szerint, ez a mesterség egy segédtudománnyá nőtte ki magát. Magyarországon a legnépszerűbb numizmatikai szaküzlet Budapesten, az Eötvös utca 26/C szám alatt található. A Procopius Numizmatikai Érembolt tapasztalt szakembereik megbízható munkával meg tudják állapítani a birtokunkban levő érmék és bankjegyek értékét. Az értékük becslése után pedig meg is veszik tőlünk, ha mi magunk nem tartunk igényt a pénzekre. Azonban, ha gyűjteményünk gyarapítása érdekében látogatunk el átvevő irodájukba, akkor arra is lehetőség van, hogy felvásároljunk néhány érmét tőlük.
Akinek felkeltette az érdeklődését a numizmatika fogalma, annak csak ajánlani tudom, hogy látogasson el a Procopius Numizmatikai Éremboltba, hiszen ez egy nagyon izgalmas szenvedély. Ha csak belegondolunk abba, hány évtizedet, évszázadot éltek túl ezek az érmék, amiket mi magunkénak tudhatunk, már az izgalommal tölti el az ember szívét!